Pogrzeb Władysława Trebuni -Tutki

Opublikowano: sobota, 08 grudzień 2012. w kategorii: Blog

Zobacz panoramiczne zdjęcia konduktu pogrzebowego...

Uruchom prezentację...

Tłumy żegnały dziś w Poroninie Władysława Trebunię Tutkę. Nieprzebrany orszak muzykantów grał mistrzowi, w kondukcie szły poczty sztandarowe, Strzelcy Podhalańscy, księża, mieszkańcy Podhala oraz goście przybyli na tę uroczystość z całego kraju.

Przy pięknej, mroźnej pogodzie Podhale pożegnało dziś Władysława Trebunię Tutkę. Licznie przybyli przyjaciele artysty, miłośnicy jego muzyki i prac, obrazów i witraży, z których wiele zdobi podhalańskie kościoły. Długi orszak wiedziony przez konną banderię ledwie się mieścił pomiędzy kościołem parafialnym w Poroninie a tutejszym cmentarzem. Syn zmarłego Krzysztof Trebunia Tutka po ceremonii podziękował wszystkim przybyłym, by pożegnać Władysława. W chwili składania trumny do grobu żegnały zmarłego góralskie dudy, a potem kilkuset muzykantów zagrało razem tęskną melodię "Krywaniu, Krywaniu wysoki".
Władysław Trebunia Tutka był absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prezentował swoje prace w całej Europie. Był projektantem tkanin, uprawiał malarstwo ścienne, sztalugowe, witrażowe, na szkle. Władysław Trebunia Tutka był też założycielem i filarem kapeli Trebunie Tutki, w której grał na skrzypcach. Zmarł w wieku 70 lat.