Tygodnik Podhalański - Zakopane 2013

Opublikowano: wtorek, 13 sierpień 2013. w kategorii: Blog

Wielorozdzielcza, gigapikselowa fotografia pamiątkowa z Giewontem w tle.

Uruchom prezentację...

UWAGA! 3 nowe panoramy... + fotografia Adama Brzozy wykonana z masztu (link na 2-giej panoramie - aparat na wierzchołku masztu po lewej stronie panoramy)

12 sierpnia 2013 r. godzina 17-ta... i minut kilka.

Tygodnik Podhalański zorganizował po raz pierwszy w Zakopanem "ustawkę" do pamiątkowej fotografii. Zaprosił turystów oraz mieszkańców, wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tego rodzaju przedsięwzięciu. Ze swej strony chciałem wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie podziękować i przeprosić jeżeli nie udało mi się spełnić Waszych oczekiwań. Byliście cudownie cierpliwi i równocześnie, w naturalny sposób ruchliwi :-) Proszę Was o poczucie humoru i dystans do samych siebie. Uśmiechajcie się oglądając to zdjęcie...

Znajdziecie tutaj wiele zaskakujących obrazów. Jedna fotografia składająca się z wielu pojedyńczych kadrów skutkuje multiplikacjami (jedna osoba w kilku miejscach), fragmentacjami (przepraszam), oraz innymi "czarami". Znajdziecie tu np. bucik który wyprzedził jego właścicielkę. Zdjęcia wykonywało trzech fotografików specjalizujących się w nieco odmiennych jej aspektach. Bartłomiej Jurecki największe sukcesy odnosi obecnie w fotografii prasowej i reportażowej oraz krajobrazowej. Domeną Adama Brzozy jest fotografia artystyczna i panowanie w powietrzu (nieofensywne drony - heksa i oktokoptery). Ja (Robert Szcząchor) z upodobaniem sklejam piksele.

Zdjęcia wykonywałem lustrzanką Canon EOS 5D MKII z obiektywem Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM. Zestaw ten zamontowałem na motogłowicy Giga Pan Epic Pro która odpowiednio zaprogramowana zadbała o całą resztę. Prezentowana tutaj (na pierwszej pozycji) wielorozdzielcza panorama złożona została z 99 zdjęć (11-cie kolumn w 9-ciu rzędach poziomych kadrów). Polecam przejście w tryb pełnoekranowy i zapoznanie się z działaniem ikon. Kółeczko myszki zmienia zoom itd.

Trzy kolejne panoramy wykonałem "z ręki" wykorzystując obiektyw EF 17-40mm f/4L USM. Pierwsza z nich składa się z 12-tu kadrów (poziomych) a dwie pozostałe z 5-ciu (panoramy jednorzędowe złożone z kadrów o orientacji pionowej). Nazwy plików zawierają informacje o czasie wykonania pierwszego kadru, ilości zdjęć z których powstała panorama, rozdzielczości w pikselach (szerokość x wysokość) oraz zakresu pola widzenia w stopniach (FOV). Zachęcam do poszukiwania aktywnych punktów (pulsujące okręgi). Jeden z nich np. pozwala zobaczyć otoczenie Doliny Pięciu Stawów Polskich z Przełęczy Krzyżne a z tego miejsca można rozpocząć dalszą wędrówkę po Tatrach i Podhalu (Szpiglasowy Wierch, Ornak, Gubałówka... itd.) Życzę miłych wrażeń :-).

Podkład muzyczny: ANDRZEJ BRANDSTATTER

W sposób szczególny chciałem podziękować Państwu Joannie i Krzysztofowi Antosom (sklep sportowy "SPEEDO" ul. Krupówki 53) za serdeczną gościnę oraz udostępnienie balkonu z którego wykonałem swoją pracę.

Galeria już powstaje i zapewniam że zdjęć będzie w niej przybywać. Mam nadzieję iż każdy z Państwa, którego los potraktował mniej łaskawie znajdzie tutaj swoje niczym nie zmącone oblicze :-)