XVI Memoriał Piotra Malinowskiego

Opublikowano: wtorek, 23 kwiecień 2013. w kategorii: Blog

Zawody w narciarstwie wysokogórskim

Zobacz profil trasy

20 kwietnia 2013 r., w Tatrach odbył się XVI Memoriał Piotra Malinowskiego. Na starcie zlokalizowanym w pobliżu Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej stanęło 195 zawodników rywalizujących we wszystkich kategoriach wiekowych.

Doskonałe tej wiosny warunki śniegowe pozwoliły organizatorom (TOPR oraz TKN TATRA TEAM) wytyczyć dwie piękne i wymagające trasy. Trasa kategorii sportowych prowadziła z Hali Gąsienicowej na Liliowe do Świnickiej Przełęczy, skąd rozpoczynał się zjazd zabezpieczony linami w stronę Czerwonych Stawków. Drugie podejście prowadziło na Karb, a następne przez Zmarzły Staw i przez Zawrat na Mały Kozi Wierch. Pod Małym Kozim zawodnicy zdejmowali raki (wcześniej założyli je w Zawratowym Żlebie), zakładali narty i zjeżdżali do "kamienia" pod progiem Pustej Dolinki. Ostatnie podejście, częściowo zabezpieczone linami poręczowymi, prowadziło na Kozią Przełęcz, skąd rozpoczynał się zjazd przez Czarny Staw pod Schronisko Murowaniec. Tam usytuowana była meta.

Liczna grupa amatorów rywalizowała na krótszej trasie, która wiodła na Liliowe, Beskid, do Suchej Przełęczy, skąd prowadził zjazd w rejon Czerwonych Stawków. Następnie zawodnicy podchodzili na Karb i zjeżdżali do mety.

Mimo zapowiadanej złej pogody, w sobotni poranek nad Tatrami świeciło słońce. Chwilę po tym, jak zawodnicy rozpoczęli rywalizację, strefę ogródka startowego oraz mety spowiła mgła. Wyżej, przez cały czas trwania zawodów, utrzymywała się przepiękna słoneczna pogoda, a jedyne, co mogło doskwierać zawodnikom, to wysoka temperatura powodująca przegrzanie co poniektórych.

W klasyfikacji generalnej zawodów najlepszy czas (1:57:37) po raz kolejny uzyskał Milan Madaj (James Bobrovec, HZS) ze Słowacji (startujący notabene w kategorii weteranów). Wśród seniorów najlepszy był Słowak, Jozef Hlavco (SkiAlp Bobrovec Dynafit Team) (1:59:46), za nim Marek Litvaj (SkiAlp Bobrovec) również ze Słowacji, a na trzecim miejscu uplasował się pierwszy z Polaków, Szymon Zachwieja (KS Kandahar/GOPR) (2:03:18). Wśród Pań zwyciężyła Anna Figura (KW Zakopane) z czasem 2:29:05, a za nią na metę po prawie 15 minutach przybiegły kolejno dwie Słowaczki: Michaela Dankowa oraz Simona Triznowa (obie SkiAlp Bobrovec).

Tekst: Magda Zbrzeska i Justyna Żyszkowska (TKN Tatra Team)