KRAKÓW - Gigapixel Virtual Tour

Kategoria: Wirtualne wycieczki, Panoramy

Szkieletor - Kopiec Krakusa - Kopiec Kościuszki

Uruchom prezentację...

Wirtualny spacer ponad dachami Krakowa. Trzy panoramy miasta wykonane w ekstremalnej rozdzielczości. Gigapanorama z TreiMorfa Tower (tzw. szkieletor) jest największym zdjęciem wykonanym w Polsce. Powstało z połączenia 1800 kadrów a jego rozdzielczość wynosi 22,38 Gigapiksele (1Gpx = miliard pikseli). Ponadto można tu oglądać Kraków z Kopca Krakusa (810 kadrów / 5,58 Gpx) i Kopca Kościuszki (525 kadrów / 4,96 Gpx). Dodatkową atrakcję stanowi (autoryzowany) podkład muzyczny - swym talentem projekt wsparli: Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau oraz grupa "Pod Budą".

Ilustracja muzyczna projektu: Andrzej Sikorowski oraz Grzegorz Turnau i grupa "Pod Budą" (za zgodą artysty).

1. "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa" muzyka i słowa: Andrzej Sikorowski wyk.: A. Sikorowski / G. Turnau (Szkieletor - TreiMorfa Tower)

2. "Kraków, Piwna 7" muzyka i słowa: Andrzej Sikorowski wyk.: A. Sikorowski / G. Turnau (Kopiec Krakusa)

3. "List do świata" muzyka i słowa: Andrzej Sikorowski (Kopiec Kościuszki)

Gigapanorama z TreiMorfa Tower (SZKIELETOR) jest obecnie największym zdjęciem wykonanym w Polsce. Panorama powstała z połączenia 1800 kadrów (72 kolumny w 25 rzędach) „pełnoklatkowej” (Full frame - 35x24 mm) matrycy rejestrującej obraz w rozdzielczości 5616x3744 pikseli (21 mln. px). Pole widzenia (FOV) wynosi 233,3 x 54,4 stopni. Do lustrzanki cyfrowej (Canon EOS 5D MkII) założyłem zestaw dający ogniskową o długości 420 mm. (obiektyw EF 300mm f/4L IS USM + extender EF 1,4x III). ISO 400, 1/640 sec at f/11. Zestaw zamontowany był na skomputeryzowanej motogłowicy GigaPan EPIC Pro. Sesja uwieńczona sukcesem odbyła się 18-go maja 2011 roku. Wykonanie tej serii zdjęć zajęło 137 minut (od 11:28:03 do 13:45:38). Jest to czas pracy motogłowicy i nie uwzględnia przygotowań oraz szeregu komplikacji logistycznych które zasługują na miano... przygody. Materiałem wyjściowym były pliki RAW które po „wywołaniu” eksportowałem do formatu JPG a następnie scaliłem w jeden obraz wykorzystując oprogramowanie Autopano Giga 2.5 firmy Kolor. Obraz wynikowy zapisałem w formacie KRO który jest akceptowany przez serwis GigaPan. Zdjęcie nie było poddane żadnej postprodukcji toteż obarczone jest wieloma błędami których nie sposób uniknąć przy tego rodzaju przedsięwzięciu.

Budynek TreiMorfa Tower nadaje się idealnie do tego aby jego wysokość i usytuowanie wykorzystać do wykonania tego rodzaju fotografii. Jest to najwyższy obiekt w Krakowie umożliwiający stabilne ustawienie sprzętu i wręcz komfortową jego obsługę. Usytuowany niemal w centrum aglomeracji stanowi doskonałą "oś obrotu" dla obserwatora. Myślę że lepszą miejscówkę mógłby zaoferować tylko pokład sterowca :-)). Ważną kwestią jest również fakt doskonałej współpracy z właścicielem obiektu (Verity Development i GD&K Group).Prezentowana tutaj fotografia ustanawia nowy rekord Polski (22,4 gigapikseli). Pragnę zaznaczyć iż „wyścig za kolejnym rekordem” nie jest dla mnie jedynym i najważniejszym motywatorem. Mam nadzieję że fotografia „N” gigapikselowa, bez względu na to jaką liczbę pikseli osiągnie, znajdzie wielu przychylnych jej odbiorców.

Pragnę serdecznie podziękować Radkowi Piotrowskiemu (www.vr24.pl ) za życzliwość i pomoc merytoryczną. To „guru” fotografii panoramicznej i gigapikselowej w Polsce. Do Radka należy obecnie oficjalny rekord. Fotografia Warszawy którą wykonał liczy 13,5 gigapiksela i jest panoramą dookólną (pole widzenia 360 stopni). Efekt jego pracy możemy oglądać tutaj: http://www.warszawa360.pl/index.html#/GigaWarszawa2/. Dziękuję za współpracę Piotrowi Szałańskiemu. Kolejną ważną osobą zaangażowaną w ten projekt jest dr inż. Bartłomiej Borkowski z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie - Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Bartek nadzoruje pracę serwera który dzięki uprzejmości wspomnianej uczelni został nam udostępniony w celu poskładania tej ogromnej ilości pikseli w jedną całość. Parametry serwera: - Płyta serwerowa INTEL S5000 - Dwa procesory 4 rdzeniowe INTEL XEON 2.0 GHz - Pamięć RAM 16 GB - Pamięć fizyczna cztery dyski 750 GB + jeden dysk 2 TB (na plik wynikowy) System Debian Linux 6.0 “squeeze”. System był modyfikowany i konfigurowany na potrzebę projektu. Jest to serwer obliczeniowy Katedry Mechaniki i Wibroakustyki który został udostępniony w celach naukowych na czas prac/obliczeń związanych z realizacją gigapanoramy Krakowa (http://gigapanoramakrakowa.blogspot.com). Praca odbywa się poprzez logowanie do zdalnego pulpitu z wykorzystaniem mojego laptopa i internetu. Żaden z moich komputerów nie zbliżał się nawet (czerwiec 2011 r.) do tych parametrów :-)) Dziękując za uwagę życzę wszystkim miłego oglądania.