KRAKÓW - Wawel

Kategoria: Gigapanoramy, Panoramy

Gigapanorama Wzgórza Wawelskiego oraz zakola Wisły

Uruchom prezentację w oknie GigaPan...

Sesja zdjęciowa została zrealizowana dnia 16 lipca 2011 r. z tarasu „Hotelu Poleski”, („… położonym nad samym brzegiem Wisły, vis-à-vis Wzgórza Wawelskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Z okien naszego hotelu i restauracji a przede wszystkim tarasu widokowego rozciąga się najpiękniejszy w Krakowie widok na Zamek Królewski na Wawelu” - czytamy na stronie internetowej tego gościnnego obiektu).

Panorama powstała z połączenia 516 kadrów (43 kolumny w 12 rzędach) „pełnoklatkowej” (Full frame - 35x24 mm) matrycy rejestrującej obraz w rozdzielczości 5616x3744 pikseli (21 mln. px). Do lustrzanki cyfrowej (Canon EOS 5D MkII) założyłem zestaw dający ogniskową o długości 420 mm. (obiektyw EF 300mm f/4L IS USM + extender EF 1,4x III). ISO 400, 1/100 sec at f/14. Zestaw zamontowany był na skomputeryzowanej motogłowicy GigaPan EPIC Pro.

Wykonanie tej serii zdjęć zajęło 29 minut (od 19:43:37 do 20:12:12). Materiałem wyjściowym były pliki RAW które po „wywołaniu” eksportowałem do formatu JPG i scaliłem w jeden obraz wykorzystując oprogramowanie Autopano Giga 2.5 firmy Kolor. Obraz wynikowy zapisałem w formacie PSB i edytowałem w PhScs5. Całość prac związanych z montażem i przygotowaniem do prezentacji wykonałem na laptopie Sony VAIO VGN-FW31ZJ. Widoczny w górnym prawym rogu „balon widokowy” sfotografowałem z ręki na kilkanaście minut przed uruchomieniem motogłowicy i wmontowałem w gotową już panoramę. W rzeczywistości balon unosi się nieco na prawo od krawędzi zdjęcia i znajduje się poza polem widzenia tej panoramy. Gdyby jednak cumy puściły … odpukać w niemalowane :-))

Możesz również oglądać gigapanoramę TUTAJ - migawki sugerują ciekawe miejsca. Zalecam przejście w tryb pełnoekranowy - przełącznikiem jest odpowiednia ikona.